GLOBOWAX Türkiye’de Road Trip Yapmak

GLOBOWAX Türkiye’de Road Trip Yapmak

 

Road trip ne demek? Bizce özgürlük, keşif ve macera demek. Bu kültür Amerika’da oldukça yaygın. Türkiye’de de her geçen gün bu sözcüğü daha yaygın olarak duyuyoruz. Belirlediğiniz bir rotada ilerlerken yol üzerindeki güzellikleri tadını çıkara çıkara keşfetmek, yol üzerinde konaklayarak hedefe varmak… Road trip’i böyle açıklayacak olsak da kesin bir anlamı var ki o da anı biriktirmek. Bu kültüre biraz yabancıyız. Bu nedenle yeni başlayanlar için road trip hakkında birkaç tavsiyemiz var.

 

Rotanızı Seyahat Amacına Göre Belirleyin

Bu uzun yolculukta tatil amacınız ne? Sahil yollarından ilerleyip gördüğünüz koya balıklama atlamak mı? Sürüş keyfi yüksek yollarla şehir şehir dolaşıp oranın kültür ve tarihini keşfetmek mi? Uzun yollar gidip doğanın huzurunda dinlenmek için bulduğunuz en uygun yerde kamp yapmak mı? Bunun gibi onlarca seyahat amacı çıkarabiliriz. Seyahat tipi, amaca göre şekillenir. Unutmayın sevgili road trip’ciler, hayal kurduğunuz her seyahat şekline göre uygun rota bulunur. Yola çıkmadan önce road trip maceranızın kaç gün süreceğine karar verin, ardından tatil amacınıza göre bir rota oluşturun. Yol kenarında sapmak istediğiniz güzergahlara sapın, köylere uğrayın, koyları görün, saklı kalmış restoranları keşfedin. Fakat ana güzergahtan sapmayın. Ana plandan ayrılırsanız, tatilinizde görmek istediğiniz esas yerleri kaçırdığınızı düşünebilirsiniz. Road trip çılgınlıktır ama planlı bir çılgınlık.

 

Araç Tipi Seçimi Önemli

Gideceğiniz yolun her zaman yağ gibi akmayacağı kesin. Sizi inişli çıkışlı, toprak, taş, dar ya da virajlı yollar da karşılayacaktır. Rotanızı oluşturacak yolları araştırın ve araç kiralayacaksanız seçiminizi buna göre yapın. Araçtaki kişi sayısı, gideceğiniz yol şartları, varacağınız rota, araç tipinizi belirler.

 

Yol Üstünde Sizi Karşılayacak Otel ve Restoranları Belirleyin

Road trip, yolları aşmak demek. Fakat road trip yapmanın amacı, yolları keyif alarak keşfetmektir. Uzun yollarda sadece hedeflediğiniz yola odaklanmak yorucu olacak. Yol üzerinde sizi karşılayacak oteller, kamp alanları, restoran ya da dinlenme tesisleri olmalı. Mesela Dalyan, Göcek, Ölüdeniz, Kaş rotasına giderken yol üzerinde keyifle kahvaltı tapacağınız bir kahvaltı salonu, kamp alanları ya da oteller bulmak kolaydır. Çünkü bu rotalar oldukça turistik. Fakat bir Doğu Anadolu ya da Karadeniz gezisi için yolları ve sizi karşılayacak mekanları araştırmanız gerekiyor. Bunun yanında yolları tanımak ekonomik olarak da önemli. Yol ve köprü ücretlerini veya yakıt tüketimini önceden hesaplayarak rotanızı çizebilirsiniz.

 

Bunları Aracınızda Mutlaka Bulundurun

Yolumuz uzun. Bunun için araç içinde ihtiyacımız olan birçok şey olacak. İlk yardım çantası, stepne, yedek lastik gibi teknik detaylar da önemli. Yol üzerinden uzun süre restoran bulamama ihtimaline karşı atıştırmalıklar, uykunuz geldiği an başvuracağınız kahve dolu bir termos, rahat kıyafetler, bol bol su, tuvalet kağıdı (Her yerde bulmak zor bu önemli.), ıslak mendil, plastik bardak, polar (Dinlenme tesisi soğuklarını hatırlayın.)  ve sizi yol boyunca idare edecek bir playlist… Hazır konu eşyalardan açılmışken, bagajı tıka basa doldurma planınız varsa bundan uzaklaşın. Bagajdaki kalabalık ve fazla yük, aradığınızı kolay bulamamak durumunu doğururken, yol tutuşu ve sürüş performansınızı da olumsuz etkiler. 

 

Teknolojiden Yararlanın

O telefonlar elden bırakılmayacaksa o halde işimizi kolaylaştırsın. Türkiye’deki road trip güzergahlarında çok işinize yarayacak telefon uygulamaları bulunuyor. Yemek ve check-in odaklı uygulamalarla mekan seçimi yapabilirsiniz. Küçük, arada derede kalmış yerleri keşfetmek ve yol tarifi almak, “yakın yerler” özelliğini kullanmak için tabii ki Foursquare kalp biz. Alternatif olarak, Mekanist ve Zomato da var. Uzun yolculukta tuvalet uygulamaları da işinizi kolaylaştırır. Nerede geleceği belli olmayan bir şey için nereye gideceğinizi bilmeniz amacıyla Flush Toilet Finder kullanabilirsiniz. Roadtrippers uygulaması ise anlık ulaşabileceğiniz yerleri bulmak için enfes bir uygulama. Bunlar ilk aklımıza gelenler.

GLOBOWAX Yeni Nesil, Çevreci ve Nano Teknolojik Araç Temizliği

TOP