GLOBOWAX Kuma Saplandıysan Problem Değil

GLOBOWAX Kuma Saplandıysan Problem Değil: Her Sürücünün Bilmesi Gereken Teknikler

Kumların yoğun olduğu yollarda meydana gelen kum birikintisine giren araçlar, tüm şoförlerin korkulu rüyası. Çünkü kuma saplanan arabayı çıkarmak zor iş.  Özellikle şehirden uzak bölgelerde bu durumun başınıza gelme ihtimali çok yüksek. Seyahat keyfini gölgede bırakmadan bu durumdan kurtulmanın yolları elbette var. Sizin için sıralayacağımız en uygun kuma batan arabayı çıkarma tekniklerini değerlendirin ve başınıza gelmeden önce özgürlüğünüze kavuşmanın yolları hakkında şimdiden haberdar olun.

 

En Yaygın Yanlış: Gaza Basmak

Kumdan kurtulmak için genelde gaza kuvvetli şekilde basarız ve tekerleğin boşa dönmesine sebep oluruz. Bu hepimizin ilk deneyeceği şey olabilir. Bunun için önce yapılmaması gereken şeyden başlamak istiyoruz. Araba, kum çukurundayken gaz vermek, aracın daha çok kuma saplanmasına sebep olur. Boş dönen lastik kendine daha güçlü bir boşluk oluşturacak ve ortaya yerleşecektir. Panikle yapılan bu hareketten uzak durun.

 

Çevredeki Araçlardan Çekme Yardımı

Eğer yoldan birileri geçiyorsa şanslısınız. Halatınızı aracınızın çekiç bölümüne bağlayın ve diğer aracın sizi çekmesi için yardım isteyin. Sizi kumdan çeken aracın, sizin aracınızdan daha büyük ve güçlü olması gerekir. Bu yöntemle çaba harcamadan, en kısa yoldan saplandığınız çukurdan kurtulabilirsiniz.

 

Kumu Islatmak

Aracınızın gömüldüğü kumu ıslatmak da yaygın olan çareler arasında. Üstelik uygulaması oldukça basit. Tekerleğin çevresini ıslatın. Islanan kum artık size daha sert bir zemin hazırlayacaktır. Bu haldeyken aracı 2.  veya 3. viteste kaldırmayı deneyin. Yüksek vites, daha az patinaj yapmanızı sağlayacaktır.

 

Lastiklerin Altına Kalas Yerleştirin

Batan lastiğin hemen altına kalas parçaları ya da paspas yerleştirmek de yaygın kullanan kumdan kurtuluş yoludur. Paspası ya da kalasları lastiğin altına yerleştirdikten sonra arabanızı çalıştırıp fazla sert olmamak kaydıyla gaza basabilirsiniz. Yanınızda size yardımcı olacak biri varsa arabayı hafifçe ittirerek kuvvet uygulayabilir.

 

Lastiğe Tahta Bağlamak

Tekerleğin eninden daha uzun ve sağlam bir tahta ile de işinizi kolayca halledebilirsiniz. Tahtayı tekerleğin dönmesini önlemeyecek şekilde kalın bir ip yardımıyla lastiğin üst kısmına bağlayın ve gaza basın. Geri geri giderek yavaşça kumdan çıkabilirsiniz.

 

Son Çare Çekici

Sıraladığımız yöntemler muhtemelen sorununuza çare olacaktır fakat eğer her şeye rağmen işler kötü gidiyorsa çekici çağırmamak için ısrarcı olmayın. Çekici araçların bu olay için özel donanımları olduğu için hiç uğraşmadan kolayca işin içinden çıkabilirsiniz.

 

GLOBOWAX Yeni Nesil, Çevreci ve Nano Teknolojik Araç Temizliği

TOP