Aracınızın Şasi Numarasını Biliyor Musunuz

Aracınızın Şasi Numarasını Biliyor Musunuz?

Şaşi Numarası Aracın Kimliğidir

Her araçta bulunan ve her araç için özel belirlenmiş olan şasi numarası, aracınız hakkındaki pek çok bilgiye ulaşırken size yardımcı olur.

Otomotiv sanayisinde; araba, kamyon, motosiklet, scooter gibi her türlü motorlu taşıtın ve hatta römorkların kimlik kartı olarak kabul edilebilecek araç şasi numarası, her araç için özel bir seri numaradan oluşur. VIN (Vehicle Identification Number/Araç Tanımlama Numarası) olarak da bilinen şaşi numarası, zorunlu trafik sigortasından araç hasar durumuna; kaskodan yedek parçaya kadar pek çok işlem için sorgulama yaparken gereken temel bilgidir.

Şasi Numarası Nedir?

İlk kullanım tarihi olarak 1954 yılına işaret edilen şasi numarası, 1981 yılına kadar herhangi bir standarda uyulmadan her üreticinin kendi kendine ve farklı formatlarda araçlarına koyduğu seri numarayken, 1981 yılına gelindiğinde Amerikan Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresinin getirdiği standartla 17 karakterli bir görünüme bürünmüştür.

Trafiğe çıkan her araç için zorunlu olan şasi numarası, aracın hangi yıl hangi ülkede üretildiğini, araç kasa ve motor tipini, aracın üretildiği fabrikayı ve o fabrikadan çıkan kaçıncı araç olduğunu gösterir. Her ne kadar “numara” olarak tanımlansa da 17 hane içinde bazı harfler de bulunur. Harfler arasında “o” harfi, “i” ve “q” harfleri bulunmaz. Bunun nedeni, bu harflerin “0” (sıfır) ve “1” (bir) rakamlarıyla karışmasının önüne geçmektir.

Numaranın ilk karakteri, aracın üretildiği ülkeyi gösterir. İkinci ve üçüncü karakterler, üretici firmayı belirtirken dördüncü karakterden sekizinci karaktere kadar sırasıyla aracın markası, motor hacmi ve motor tipine işaret edilir. Şasi numarasının dokuzuncu karakteri güvenlik numarasıdır; onuncu karakter ise model yılını gösterir. On birinci karakterden aracın üretilmiş olduğu fabrika anlaşılır. En sondaki 6 karakter ise aracın seri numarasıdır.

Araçlarda Şasi Numarası Nerede Bulunur?

Genellikle sürücü tarafında ön camın sol altında veya yine sürücü tarafı kapısının iç kısmında plakalar ya da etiket üzerine yazılı hâlde bulunan araç şasi numarasını belirlemenin başka yöntemleri de vardır.

Bazı evraklar üzerinden de ulaşılabilinir şasi numarasına. Aracın ruhsatında, kullanma kılavuzunda, trafik sigortası üzerinde, servis ve bakım kağıtlarında, yine servis kayıtlarında; hatta trafik cezalarında bile yer alabilir. Özellikle zaten yasal olarak da yaptırılması gereken ve olası kazalarda üçüncü şahıslarda neden olunabilecek maddi veya bedensel hasarın tazmini için kullanılan zorunlu trafik sigortası, şasi numarasına en kolay ulaşabileceğiniz belgelerin başında gelir.

Araç şasi numarası, kaput altında ya da motor üzerinde de yazıyor olabilir. Bazı araçlarda plakalık kısmında gizlenmiştir. Bazı durumlarda bagaj altında, stepnenin bulunduğu bölümün yan taraflarında da yazıyor olabilir. Şasi numarasının, teker boşluklarına yazılmış olduğu modeller de mevcuttur.

Araç sigorta sorgulama, zorunlu trafik sigortası sorgulama gibi birçok sorgulama işlemi için kullanılabilirken servisler de aracın motor tipini ve kullanılacak yedek parçaları tanımlamak adına şasi no.’dan yararlanırlar.

Aracın güvenliğini sağlamak için de değerlendirilen kod, özellikle hırsızlık durumlarında aracın kimliğinin tespiti ve dolayısıyla kime ait olduğunun belirlenmesi için de gereklidir.

 

Alıntı

TOP