Araç Ayna Ayarı Nasıl Olmalı?

Araç Ayna Ayarı Nasıl Olmalı?

Yolculuk esnasında sürüş güvenliğini etkileyen en önemli araç aksesuarlarından biri olan araç aynalarının doğru bir şekilde ayarlanması, sürüş sırasında ortaya çıkabilecek tehlikelere karşı büyük bir önem taşıyor. Peki aracınız için doğru ayna ayarlamaları yaptığınızdan emin misiniz?

Orta Dikiz Aynası Ayarı Nasıl Olmalı?
Orta dikiz aynası ayarlaması yapılırken, aracın arka camının net haliyle görülmesine dikkat edilmelidir. Orta dikiz aynası ayarlaması yapıldıktan sonra arka camı ve trafiği aynadan tek bakışla rahatlıkla gördüğünüzü düşünüyorsanız, ideal ayarlamayı yapmışsınız demektir. Bu noktada unutulmaması gereken en önemli faktörlerden birisi de, arka camda görüş alanınızı kısıtlayacak aksesuar veya eşya bulundurmamaktır.

Araçlarda sürüşleri güvenli hale getirmek için birçok sistem geliştirildi ancak henüz ayna kullanımı ortadan kaldırılabilmiş yada yeterince geliştirilebilmiş değil. Bu nedenle aynaların doğru ayarlanması ve kör noktaların yok edilmesi güvenlik açısından büyük önem arz ediyor. Birçok uyarıcı sistem geliştirilmesine rağmen araçlarda bu donanımların ekstra ücretlere tabi olması, daha makul çözümlere yönelmemizde rol oynuyor. Bazı otomobil aksesuarı satan yerlerde “Kör Nokta Aynası” olarak bilinen ve aracın yan aynalarına takılarak ekstra görüş sağlayan aynalar rağbet görürken, bilhassa şerit değiştirme ve sollama gibi durumlarda oldukça büyük önem arz ediyor. Örneğin motosiklet, bisikler vb. fark edilmesi güç olan araçları daha iyi fark edebilmek için gerekli olan kör nokta aynaları ve teknolojik aksesuarlar kazaları azaltırken, dikkati de daha yüksek seviyeye çıkartıyor. Yapılan araçtırmalarda iri araçlarda çevredeki nesneleri fark etmek diğer araçlara nazaran daha zor.

Örneğin SUV tipi araçlarda aynaların yeterli olması ve kör nokta bulunmaması çok önemli bir konu. Her yıl yüzlerce vatandaşın ezilerek can vermesine neden olan bu kör nokta problemi, araç şoförlerinin büyük bir kısmına sorun yaratıyor. Bu nedenle araç kullanırken sağ ve sol aynaları sürekli olarak görmemiz ve dikkatlice bakmamız gereklidir. Aynaların ayarlanması konusunda biraz ipucu verelim. Öncelikle aracınızın sol dikiz aynasını ayarlarken cama doğru mümkün oldukça eğilin ve böylece aracınızın arka kısmının yüzde 5’ini görmeye çalışın.  Aracınızın çok arkasında kalan yolu görmek kör noktalarda azalma sağlayacaktır. Sağ dikiz aynasını ayarlarken ise aracın merkezine yani ön iki koltuğun arasına doğru eğilin ve bu pozisyondayken yine aracın %5’lik kısmını görmeye çalışın. Bu miktar görülecek şekilde dikiz aynasını ayarladıktan sonra arkadaki trafiğe de hakim olmayı unutmayın.Dikiz aynalarının mümkün olan en uzak noktayı görebilecek konumda durması ve aracımızın arka camının önüne herhangi bir görüşü engelleyecek nesne konulmamasına da dikkat edin.

Gece sürüşünde ise trafikte arkadan gelen araçların farları gözlerinizi rahatsız ediyorsa, orta dikiz aynasını çok az kaldırabilirsiniz. Araç aynaları ayarlanırken, sürücü, sürüş esnasında oturduğu şekliyle ayarlama yapmalıdır.

Yan Dikiz Aynaları Nasıl Ayarlanır?
Yan dikiz aynalarında ise güvenli sürüş için gereken ayarlamalarda izleyeceğiniz yol haritası şöyle olmalı:

Sol dikiz aynası ayarlaması yaparken, aynanızın aracınızı görmemesi gerekir, hafif olarak sol tarafa eğildiğinizde ise aracınınızı görebilmelisiniz. Sağ dikiz aynası için de aynı kural geçerlidir. Sürücülerin özellikle yan ayna ayarlamaları sırasında düştükleri en büyük hataların başında, aynaları dar bir açıda konumlandırarak, görüş açılarını bilmeden kısıtlamalarıdır.

 

kaynak

kaynak

kaynak

Alakâlı Yazılarımıza Göz Atmak İster misiniz?

TOP