Arabayı Keyifli Kullanmak İçin Öneriler

Arabayı Keyifli Kullanmak İçin Öneriler

 

Birçok kişi için araba kullanmak çocukluk hayalidir. Belki yıllar önce bu hayalinizi gerçekleştirmiş olabilirsiniz ama direksiyonun başına ilk oturduğunuzda yaşadığınız heyecanı hatırlayın, benzersiz bir duyguydu değil mi?

Şehirde araba sürmek, yoğun trafikten ve trafik kurallarına uymayan sürücüler yüzünden çoğu zaman sıkıntılı bir hal alabiliyor. Peki, ne yapmalı da araba kullanmayı keyifli hale getirmeli?

En Başta Güven Gelir

Trafiğe çıkarken ya da araba kullanırken kendinizi stresli ve tetikte hissederseniz hem kaza yapma ihtimaliniz hem de araba sürmenin eziyete dönüşmesi ihtimali artar. Kendinize güvenin. 

Trafik Kurallarına Uyun

Trafik kuralları sizi, başkalarını ve arabanızı korumak için konmuştur. Trafik kurallarına uyarak içiniz rahat bir şekilde yolculuk yapar, yolculuğun tadını çıkarırsınız. Örneğin emniyet kemerini takmak sizi engellemez, aksine güvende hissettirir. 

Kendinize Şunu Sorun: Araba Kullanmak İçin Hazır mıyım?

Bazı günler daha yorgun, uykusuz, huzursuz ve stresli olursunuz. Eğer böyle bir gündeyseniz direksiyonun başına geçmeyin. Araba kullanmak birçok kişi için keyif olduğu kadar mecburiyettir de. Örneğin işiniz o arabaya binmeyi gerektiriyorsa ve siz çok uykusuzsanız o gün taksi ya da toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz.

Araç Takip Mesafesine Dikkat Edin

İyi sürücüler önlerindeki araçla aralarındaki takip mesafesini iyi ayarlarlar. Öndeki aracın aniden durması gibi bir durum ve kaza ihtimaline karşı gereksiz yere strese girip risk almayın. Araç takip mesafesi, size her zaman rahat nefes aldırır. 

Aracınızı Tanıyın

Aracınızın yakıt tüketimi çoksa bunun nedenlerini öğrenin, arızalanan sistemlerini boş vermeyin, bakımını zamanında yaptırın. Herhangi bir arıza durumu nedeni ile sürüş keyfinize gölge düşmesine izin vermeyin. 

Aracınızla Daha Fazla Vakit Geçirin

Neyle ya da kimle daha çok zaman geçirirsek onunla kurduğumuz bağ da artar. Örneğin arabanızı her zaman oto yıkama firmalarında yıkatıyorsanız arada bir kendiniz yıkamayı deneyebilirsiniz. 

Teknolojiden Faydalanın

Akıllı telefonunuza indireceğiniz uygulamalarla trafikte sizi strese sokan durumları “akıllı” bir şekilde bertaraf edebilirsiniz. 

Arabada Müzik Dinlenmeli mi Dinlenmemeli mi?
Arabada Müzik Dinlemeden Olmaz!
 

Otomobilin icadından bugüne hem performans hem de konfor konusunda çok önemli bir yol kat edildi. Tahta tekerlekler üzerinde ilerleyen ve bazen atlar tarafından çekilen, dört bir yanı açık, buharla çalışan arabalardan, bugünün insan cildine dost döşemeleri, klimaları, hızları, internet ile entegrasyonları ile adeta akıllı arabalara doğru çok büyük bir yol aldık. Araba kullanırken ya da araba ile seyahat ederken konforu arttıran birden fazla etmen var. İyi ses yalıtımı, sarsılmayı önleyen gövde tasarımı, otomatik vites rahatlığı bunlardan bazıları. Ancak bir otomobili sizin için tutku haline getiren en önemli konfor detayı oto ses sistemidir. Adeta arabanıza bir ruh katarak onu bir makineden sizinle hayatı paylaşan bir dosta, yol arkadaşına dönüştürür. Otomotiv sektörüne dair her detaya duyduğumuz müthiş heyecanla ikinciyeni.com olarak arabada müzik dinlemenin hem felsefesine hem de teknolojisine biraz değinmek istedik. 

Oto Teyp Müzik Çalar Alırken Bunlara Dikkat Edin!

Oto teyp ya da oto içi müzik sistemleri konusunda dikkat edilmesi gerekenler şöyle özetlenebilir:

Eğer arabanızın orijinal oto aksesuarlarını sizden önceki kullanıcı veya siz değiştirdiyseniz bu aksesuarların standart kasko poliçesi kapsamına girmediğini bilmelisiniz. Dolayısıyla poliçeye ek teminat isteyerek sigorta güvencesi elde edebilirsiniz. Trafik Sigortası ile Kasko Sigortası arasındaki fark, burada önemli mi, diye düşünüyorsanız, hemen söyleyelim Trafik Sigortası zaten sizin kendi aracınızdaki hasarı teminat altına almaz.
Alacağınız ses sisteminin otomobilinizle hem görsel açıdan hem de teknik açıdan uyumlu olmasına dikkat edin.
Ön konsoldan kolayca kumanda edilebilmesi de yolda dikkatinizi dağıtmadan müzikle ilgili değişiklikleri yapmanıza yardım edecektir. 

Oto teyp RCA voltaj çıkışı yüksek bir ürün tercih ederek hem kablo miktarını azaltır hem de ses kalitesini yükseltebilirsiniz.
USB ve AUX girişleri olan bir cihaz alarak farklı kaynaklardan müzik dinleme konforunu yaşayabilirsiniz. 

Uydu radyoları desteği sunan oto teypler de radyo keyfini pürüzsüz kılacaktır. 

Müzik Rahatlatır mı?

Psikoloji ve nöroloji alanında müziğin insan üzerindeki etkileri hakkında bugüne kadar milyonlarca akademik araştırma yapılmış. Sonuçta, insanın ritmik sesleri dinlemekten nasıl bir keyif aldığı, yaş, eğitim, cinsiyet fark etmeksizin herkesin bir biçimde ritim duymayı keyifli bulduğu anlaşılmış. İlk çağlarda ağaç ve taşları birbirine vurma noktasından bugüne gelinen müzikal kalite düşünülürse, müzik konusunun sadece keyiften çok öte bir şey olduğu daha iyi anlaşılır. Peki, arabada müzik dinlemek rahatlatıyor mu? Eğer dinlediğiniz müzik size iyi geliyorsa iş çıkışından sonra yolda geçen dakikaları müzikle rahatlayarak değerlendirmeniz çok iyi bir fikir olabilir. Çünkü müzik, duygularınızı, düşüncelerinizi bir kaç saniye içinde alıp başka bir ruh haline doğru taşımakta ustadır. 

Arabada Ne Dinlemek Lazım?

Arabada dinleyeceğiniz müziğin ne türde olacağı tamamen sizin zevkinize kalmış tabii. Ama dinlediğiniz müziğin ritmi davranışlarınızı etkiler. Örneğin spor salonunda slow müzik çalmaz. Çünkü orada insanları, ritmik ve bir parça hızlı hareket etmeye yönlendirmek gerekir. Benzer şekilde araba kullanırken de çok ritmik, aşırı hızlı tempolu bir müzik, size gereğinden fazla cesaret vererek daha fazla gaza basmanıza neden olabilir. Ayrıca müziğin sesini çok fazla açmanız da önerilmez. Zira araba kullanmak, sinyaller, işaretlerle daha çok görme duyusunu kontrol etmekle ilgili olsa da korna ve diğer sesli uyarıcılar da trafikte son derece önemlidir. Diğer araçların sesini ve kornaları duyamayacak kadar yüksek sesle müzik dinlememelisiniz. 

Çok Romantik Bir Hediye Önerisi

Kız arkadaşınıza yeni arabasını kutlamak için ne alacağınızı mı düşünüyorsunuz? Belki de siz uzaktayken babanızın her gün sizi hatırlamasını istiyorsunuz. Benzer şekilde sevgilinize ona çok özel hissettirecek ama her an da sizi anımsatacak bir hediye vermek istiyorsunuz. Hemen en sevdiği şarkılardan elektronik bir albüm hazırlayın. Çok hoş bir paketle arabasına bırakın. Unutamayacağı çok romantik ve çok keyifli bir hediye olacaktır.

Size Uygun Araba Hangisi?

Araba kullanmaktan keyif almanız için belki de ilk dikkat edeceklerinizin başında gelir otomobil seçimi. Hangi otomobilin size göre olduğunu belirlemek için kullanım alanından fiyata, birçok kıstası göz önünde bulundurmanız gerekir. 

TOP